Koronavírus a nákup ochranných pomôcok - nabudúce možno stačí len sledovať webstránku WHO

Autor: Martin Greguš | 26.3.2020 o 7:00 | (upravené 28.3.2020 o 7:24) Karma článku: 11,65 | Prečítané:  5675x

Po nástupe novej vlády sa okamžite začala „mediálna prestrelka“ medzi „starou a novou“ vládou a jej zástupcov o včasnom/neskorom dodaní ochranných prostriedkov pre zdravotnícky personálMožno stačilo sledovať len webstránku WHO. 

Súčasťou tejto prestrelky sa stala aj diskusia o dostatku/nedostatku týchto prostriedkov, kvalite objednaných ochranných prostriedkov (diskusia sa sústredila najmä na rúška versus respirátory a testy versus rýchlotesty) a samozrejme najväčšia časť diskusie sa koncentrovala na ich cenu.

Dobre spravovanému štátu by stačilo sledovať web stránku Svetovej zdravotnej organizácie (WHO - World health organization) www.who.int a s ňou spolupracujúcich organizácii, aby sa kompetentné zložky štátu rýchlo, jednoducho a efektívne zorientovali v tejto problematike a pripravili sa na hrozbu, ktorú predstavuje pandémia coranovirusu „2019-nCoV“.

Rozoberme si teda fakty a signály s časovými súvislosťami na ktoré naše orgány mohli reagovať pri zabezpečovaní ochranných pomôcok pre našich zdravotníkov a obyvateľov tohto štátu, a to pomocou jednoduchej kontroly stránky Svetovej zdravotnej organizácie (WHO - World health organization).

Časový sled verejných informácii od WHO (Svetovej zdravotnej organizácie)

Prvú informáciu o neznámej pneumónii neznámej príčiny organizácia WHO zverejnila 31. decembra 2019. V tejto informácii hlásila, že na konci roku 2019 bol čínsky úrad WHO Číny informovaný o zápale pľúc neznámej príčiny, ktorá bola zistená v meste Wuhan v čínskej provincii Hubei. Podľa úradov niektorí pacienti pôsobili na trhu Huanan Seafood. WHO začala monitorovať situáciu a vyžiadala si ďalšie informácie o vykonaných laboratórnych testoch.

10. januára 2020 WHO vydáva prvé usmernenie týkajúce sa nového koronavírusu, v ktorom s odkazom na iné predchádzajúce skúsenosti s koronavírusmi (ako napríklad SARS a MERS), pripravila kontrolný list otázok pre jednotlivé krajiny. Hlavným cieľom kontrolného dotazníka bolo preskúmanie vnútroštátnych kapacít a lepšie porozumenie existujúcim zdravotníckym kapacitám v oblasti prípravy na možné rozšírenie sa nového koronavírusu (nCoV) v jednotlivých štátoch. Jednotlivé krajiny si mali identifikovať nedostatky vo svojom zdravotníckom systéme, vyhodnotiť riziká a na základe nich si mali naplánovať opatrenia v jednotlivých oblastiach.  Dokument bol rozdelený do dvoch častí a to „detection“ - detekcia a „response“ – odpoveď. Nebude prekvapením, keď sa na tento dotazník pozrieme aj s odstupom času, že hneď medzi prvými otázkami boli napríklad aj tieto:

 • Ktoré diagnostické testy na koronavírusy (CoV) je krajina schopná vykonať?
 • Vymenujte laboratóriá, ktoré testujú prítomnosť CoV v sektoroch zdravia ľudí a zvierat, spolu s testami
 • Koľko vzoriek môže každé z týchto laboratórií spracovať každý deň?
 • Sú osobné ochranné pomôcky  k dispozícii?
 • Má krajina národný plán pripravenosti a reakcie,  ktorý sa zaoberá respiračnými chorobami vrátane nových koronavírusov?
 • Sú k dispozícii pre lekárov osobné ochranné prostriedky? Ak áno, aké osobné ochranné pomôcky sú k dispozícii?
 • atď. (celý dotazník je k nahliadnutiu na stránkach WHO).

6. februára 2020 WHO vydala dokument pod názvom „Requirements and technical specifications of personal protective equipment (PPE) for the novel coronavirus (2019-ncov) in healthcare settings“ (Požiadavky a technické špecifikácie osobných ochranných pomôcok pre nový koronavírus (2019-nCoV) v zdravotníctve). V dokumente okrem iného špecifikuje odhady množstiev osobných ochranných prostriedkov (OOP), ktoré sú založené na simuláciách vychádzajúcich s predchádzajúcich skúsenosti s akútnym respiračným syndróm (SARS) a respiračným syndrómom MERS. V súvislosti s týmito simuláciami pri starostlivosti o pacienta odporúča WHO na 1 deň  kalkulovať s nasledovnými počtami ochranných pomôcok:

 • ochranný oblek - 25 kusov
 • respirátory (N95, FFP2 alebo ekvivalent) - 1 kus na každého člena ošetrujúceho personálu
 • rukavice - 50 kusov
 • okuliare alebo štít na tvár - 1 kus na každého člena ošetrujúceho personálu

V tomto dokumente upresňuje presnú minimálnu technickú špecifikáciu na jednotlivé ochranné pomôcky, ale aj napr. na dezinfekciu, vaky na zomrelých, odpadové vrecia atď. Napríklad technická špecifikácia na respirátory je nasledovná: Respirátor „N95“ podľa US NIOSH normy alebo „FFP2“ podľa EN 149, dobrá priedušnosť s dizajnom, ktorý nenaráža na ústa.

7. februára 2020 v rámci svojho úvodného príhovoru na tlačovej besede o novom koronavíruse 2019  generálny riaditeľ WHO Dr Tedros Adhanoma Ghebreyesus informoval o skoro vyčerpaných zásobách ochranných pomôcok pre zdravotnícky personál a nevhodnom používaní OOP mimo starostlivosti o pacienta. Zároveň informoval, že globálne zásoby masiek a respirátorov k 7.2.2020 nestačia na uspokojenie potrieb WHO a jej partnerov. Zároveň WHO v tomto čase odhadovalo, že globálne „frontové“ zdravotné pohotovostné jednotky budú vyžadovať približne 7% až 10% trhovej kapacity z celosvetovej výroby masiek a respirátorov.

3. marca 2020 na tlačovej besede v Ženeve, ktorá mala názov „Nedostatok osobných ochranných prostriedkov ohrozujúcich zdravotníckych pracovníkov na celom svete“ Svetová zdravotnícka organizácia varovala, že závažné a narastajúce narušenie globálnej ponuky osobných ochranných prostriedkov (OOP) - spôsobené rastúcim dopytom, panikárskym nákupom, hromadením a zneužívaním - ohrozuje životy zdravotníckeho personálu a ľudí, ktorí ich reálne potrebujú v boji s novým koronavírusom. WHO ďalej  informovala, že nedostatkovými sú a budú aj rukavice, tvárové štíty a ochranné obleky. Zároveň WHO informovala, že od začiatku epidémie COVID-19 sa ceny prudko zvýšili. Chirurgické masky zaznamenali šesťnásobný nárast cien, respirátory N95 (v Európe označované kategóriami FFP2 a FFP3) sa strojnásobili a ochranné obleky sa zdvojnásobili. V  priebehu tlačovej konferencie informovali, že:

 • dodávky OOP môžu trvať mesiace a dochádza k manipulácii s trhom ochranných pomôcok, pričom zásoby sa často predávajú tomu, kto príde s najvyššou ponukou,
 • na základe modelovania WHO bude potrebné ako odpoveď na šírenie COVID-19 každý mesiac odhadom 89 miliónov respirátorov. Pokiaľ ide o rukavice, tento počet stúpne na 76 miliónov, zatiaľ čo medzinárodný dopyt po okuliaroch na 1,6 milióna kusov mesačne,
 • podľa WHO si situácia vyžadujú racionálne a primerané používanie OOP v zdravotníckych zariadeniach a efektívne riadenie dodávateľských reťazcov,
 • podľa odhadov WHO, aby priemysel uspokojil rastúci globálny dopyt, musí zvýšiť výrobu ochranných prostriedkov o 40 percent,
 • vlády by mali rozvíjať stimuly pre priemysel ochranných pomôcok, aby zvyšovali kapacitu výroby. To by malo zahŕňať zmiernenie obmedzení vývozu a distribúcie osobných ochranných prostriedkov a iných zdravotníckych potrieb.

To bolo 3.marca 2020.

Najväčší nákup zdravotníckeho materiálu za 22,5 milióna eur uzatvorila Správa štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky 17. marca.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Pilotné testovanie prekonalo očakávania, hovorí Matovič

Denný počet nových nakazených prekonal hranicu tritisíc.

Arcu žaluje už vyše 1200 veriteľov, vymáhajú milióny eur

Na súde sa množia žaloby a skupina stále nezverejnila účtovné výkazy.


Už ste čítali?