Názor na rozhodnutie vlády uvolniť prísne opatrenia - 29.3.2020 - nastal už správny čas?

Autor: Martin Greguš | 29.3.2020 o 10:38 | (upravené 20.4.2020 o 18:54) Karma článku: 8,65 | Prečítané:  2876x

Včerajším rozhodnutím (28.3.) vlády a krízového štábu sme sa stali  jednou z prvých krajín Európy, ktorá uvoľňuje prísne podmienky bežného života, ktoré sama prijala v mimoriadnej situácii. Čo nám chce vláda povedať?

Vyzerá to, že sme nakoniec jedna z krajín s najprísnejšími pravidlami v Európe proti šíreniu pandémie koranovirusu „2019-nCoV“ v Európe (kto si teraz za to pripíše plus je otázkou na dlhú diskusiu v závislosti od politického táboru, ktorý ten či onen občan vyznáva, mňa ako občana tejto krajiny nezaujíma, kto, ale či boli dostatočné a účinné) a zároveň sme sa včerajším rozhodnutím krízového štábu stali aj jednou z prvých krajín Európy, ktorá uvoľňuje vlastné prísne podmienky bežného života v mimoriadnej situácii (napriek dodatočnému sprísneniu hygienických požiadaviek na obchodné prevádzky), ktorá bola na našom území vyhlásená 12.3. (napr. Čína uvoľnila svoje opatrenia vo Wuhan až po 3 mesiacoch).  

Vláda od pondelka povolí otvorenie ďalších obchodov, služieb a prevádzok: záhradníctva, očné optiky, služby STK a emisnej kontroly, lízingové služby, predajne a servis bicyklov, notári a advokáti, stavebniny, galantérie, farby, laky, elektroinštalačné služby, železiarstva, zberné dvory, servis výpočtovej a telekomunikačnej techniky, kľúčové služby. Po prečítaní tejto správy mnohé srdcia „unavených ľudí“ z domácej dobrovoľnej  karantény „poskočili“ od radosti.

Ale hneď u tých, čo majú obavu z možného prenosu koronavirúsu „2019-nCoV“ aj otázky, ktoré sú znásobené vyhlásením pána premiéra z 27.3., ktoré si dovolím citovať „Hrala ( myslí tým bývalá vláda)  s nami takú hru na slepú babu, a tým, že sa umelo robilo menej testov, sme sa všetci klamali, že pribúda desať či pätnásť ľudí denne s pozitívnym testom, a hovorili sme si, ako sme na tom super,“ povedal Matovič.

Iné štáty nepoľavujú vo svojich opatreniach a skôr pristupujú k ich sprísneniu, niektoré sú len na začiatku svojej cesty (Rusko, USA). Krátky prehľad výberu správ o opatreniach vo svete z tohto mesiaca:

  • 11.3. "Zatvárame obchody, bary, pohostinstvá a reštaurácie. Donášky do domu sú povolené," uviedol podľa agentúry AFP Conte, ktorý zároveň svojich spoluobčanov vyzval, aby nestrácali nádej. V Taliansku zatvorili k tomuto dátumu v súvislosti s rýchlym šírením nového koronavírusu všetky obchody okrem potravín a lekární (agentúra AFP)
  • 13.3. V Rakúsku budú kvôli šíreniu koronavírusu sú zatvorené obchody s výnimkou potravín, drogérií alebo lekární (sme.sk)
  • 16.3. Maďarsko pre hrozbu šírenia koronavírusu zatvára svoje hranice, cez ktoré budú môcť prechádzať iba maďarskí občania. Z obchodov budú môcť byť otvorené iba potraviny, lekárne a drogérie. Vláda vyzvala ľudí vo veku nad 70 rokov, aby v záujme vlastného zdravia neopúšťali svoje obydlia. (sme.sk)
  • 17.3. Nemecko zatvára obchody. Zatvorené majú byť všetky predajne okrem obchodov s potravinami, lekárne, banky a benzínové pumpy. Zavádza sa dočasný zákaz cestovania po Nemecku a do zahraničia. Zakazujú sa tiež bohoslužby, stretnutia v kluboch, uzatvorené budú aj detské ihriská, športové zariadenia či bazény (Euroactiv)
  • 24.3. Vláda Spojeného kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska v pondelok obmedzila pohyb obyvateľov a zatvorila väčšinu obchodov. Zároveň vláda zakázala stretnutie viac ako dvoch ľudí, ktorí nežijú v jednej domácnosti, pričom v prípade potreby zakročí aj polícia. Otvorené môžu byť len obchody s „nevyhnutným tovarom“, ako napríklad predajne potravín či lekárne. Opatrenia budú platné minimálne najbližšie tri týždne.(Guardian)
  • 25.3 Obyvatelia v Česku sa môžu na verejných miestach združovať nanajvýš v dvojčlenných skupinách. Výnimka v tomto smere platí len pre členov jednej rodiny, účastníkov pohrebov či ľudí vykonávajúcich svoju prácu alebo podnikateľskú činnosť. Česká vláda už 15. marca zakázala na týždeň voľný pohyb osôb. Následne 23. marca tento zákaz predĺžila do 1. apríla (TASR).
  • V Českej republike okrem toho platí zákaz vychádzania bez rúška zakrývajúceho nos a ústa. Nariadenie platí aj pre deti a batoľatá. Ak polícia pristihne na ulici fajčiara bez rúška alebo tvárovej masky, môže mu udeliť pokutu až do výšky 10-tisíc korún (364 eur).
  • 28.3 Ruský premiér Mišustin prikázal od 30. marca uzavrieť hranice Ruska. Nebude možné cestovať do Ruska od tohto dátumu. Uzatvorí sa aj hranica s Bieloruskom. (government.ru) 
  • atď.

Kladiem si teraz otázku, čo nám chce teda naša vláda a ústredný krízový štáb povoleným prevádzky vybraných obchodov, služieb a prevádzok asi povedať? Napíšem diskutabilnú odpoveď:

Vláda nám chce napr. povedať že, opatrenia, ktoré minulá vláda prijala boli tak tvrdé, že skutočne zabránili rozšíreniu koronavirísu „2019-nCoV“ v takej miere, že sme na tom lepšie ako v okolitých krajinách a môžeme „na skúšku“ ich uvoľniť alebo naopak, že boli až nezmyselne tvrdé?. Prečo v iných krajinách EU, kde majú podobné opatrenia v oblasti obchodu a podobný počet infikovaných koronavírusom „2019-nCoV“ nie sú, tiež tak "múdry" a nepristupujú k uvoľneniu predaja vo vybraných prevádzkach. 

Kladiem si aj otvorenú laickú otázku - keď vybrané predajne, tak potom prečo nie rovno všetky pri dodržaní všetkých sprísnených hygienických a epidemiologických opatrení ako pri povolených obchodoch a službách? Kde by som mohol nájsť transparentnú dôvodovú správu spracovanú odborníkmi prečo práve tieto prevádzky, obchody a služby? Väčšina podnikateľov je touto situáciou a pandémiou poškodených. Ľudia skôr či neskôr budú aj "unavený" z dobrovoľnej karantény. Ekonomika krváca a bude krvácať. Všetci sme na jednej lodi. Všetci ľudia na Slovensku. Svojou disciplínou a dodržiavaním nariadení v tejto mimoriadnej situácii väčšina občanov Slovenska prejavuje vysoký stupeň dôvery v štátne inštitúcie a ich rozhodnutia. Ukazujú zomknutosť a vieru, že kroky, ktoré štát robí sú v ich prospech.

A z druhej strany počujem otázku, tých čo preferujú opatrný prístup: Čo v prípade, že sa všetky prevádzky, obchody a služby, ktoré dostali teraz povolenie záhradníctva, očné optiky, služby STK a emisnej kontroly, lízingové služby, predajne a servis bicyklov, notári a advokáti, stavebniny, galantérie, farby, laky, elektroinštalačné služby, železiarstva, zberné dvory, servis výpočtovej a telekomunikačnej techniky, kľúčové služby dodržia sprísnené hygienické pravidlá a zrazu nám začne rásť počet nakazených koronavírusom „2019-nCoV“? 

Nechcel by som zažiť "lockdown". Osobný názor na vyváženosť medzi padajúcou ekonomikou, zdravím ľudí a opatreniami, ktoré boli a sú prijímané má každý z nás. Záleží na osobných preferenciách jednotlivca, životnej situácie, v ktorej sa práve nachádza, spôsobu života a hodnotového rebríčka.

Mám však pochopenie aj pre odlišné názory a akceptujem aj iný názor, aký práve preferujem. Skôr či neskôr vláda bude musieť predstaviť komplexný plán návratu k normálnemu životu.Sme v kríze, riešenie je jednota a solidarita. Vzájomná solidarita, vrátane akceptácie názoru druhého tak, aby škody s pohľadu Slovenska a národa boli minimálne. 

Uzavrite tému komunikácie koronakrízy jednoduchým: Bude toľko slobody a otvárania prevádzok, ako bude možné, toľko obmedzení, koľko bude nevyhnutné.

Na záver sa vrátim k výroku premiéra Matoviča „Hrala ( myslí tým bývalá vláda) s nami takú hru na slepú babu, a tým, že sa umelo robilo menej testov, sme sa všetci klamali, že pribúda desať či pätnásť ľudí denne s pozitívnym testom, a hovorili sme si, ako sme na tom super.“

Hmmm...Kde je potom pravda?

Dodržujme základné hygienické odporúčania, buďme vzájomne k sebe ohľaduplní, lebo situácia si to vyžaduje, pomáhajme a chráňme tých, čo sú ohrození a potrebujú to a asi sa budem opakovať, tak ako ste to už počuli za posledne týždne tisíckrát: Buďme trpezliví, zvládneme to.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Zuzany Vasičákovej Očenášovej

Na tri mesiace som znovu prežila socíkovské detstvo

Dejiny sa neopakujú, len rýmujú.


Už ste čítali?