Výroky človeka, ktorý bol predsedom SNR. Nie, Dankovmu „jednofarebnému bieloruskému“ svetu

Autor: Martin Greguš | 18.8.2020 o 2:20 | (upravené 19.8.2020 o 10:52) Karma článku: 13,97 | Prečítané:  3955x

Je to človek s prehľadom, konštruktívny, pragmatický, s obrovskou láskou k národu,“ vyhlásil  o Lukašenkovi v televízii TA3 minulý rok v júni 2019 Andrej Danko. 

4.júna 2019 Danko zhrnul svoje rokovanie s Lukašenkom nasledovne: "Hovorili sme aj o možnosti kooperácie v oblasti vzdelávania, uznávania diplomov, o možnostiach ekonomickej spolupráce. Najviac sme sa venovali rizikám modernej digitálnej doby.“

"Ako európsky štát si uvedomujeme riziká, ktoré vychádzajú z digitálneho priestoru, z facebooku, youtube. Aké je nebezpečné, keď tieto médiá ovplyvňujú politiku. Aké je nebezpečné, keď je obrovské množstvo politických strán," doplnil Danko.

Už teraz sa teším, Vaša Excelencia na stretnutie,“ napísal Danko bieloruskému prezidentovi, ktorého aj osobne pozval pri svojej návšteve na na oslavy 75. výročia Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici.

Všade, kde sú ekonomické záujmy, tak sa nastaví boj proti človeku, ktorého národ má rád. Keby ho ľudia nechceli, tak ho nevolia,“ povedal Danko o Lukašenkovi.

"Ja som nechcel veriť, že tu ešte nikdy nebol predseda NRSR," dokončil na návšteve Bieloruska Danko a následne Lukašenka pozval na oslavy 75.výročia SNP.

„Samozrejme, že Danko hrubo porušuje protokolárne zvyklosti. Hlavy štátov pozývajú hlavy štátov,“ povedal Denníku N bývalý šéf diplomacie Eduard Kukan. „Viaceré kroky Andreja Danka v slovenskej zahraničnej politike už možno označiť za poškodzovanie národnoštátnych záujmov Slovenska,“ povedal ďalší bývalý šef slovenskej diplomacie Pavol Demeš.

22. júna Danko v súvislosti z nesúhlasom prezidentky Čaputovej z pozvaním Lukašenka na oslavy SNP uviedol “Prvý mediálny konflikt, ktorý urobila vo vzťahu s prezidentom Bieloruska, urobiť nemusela. Ja som prostredníctvom Lukašenka pozýval na oslavy SNP svojich partnerov v Bielorusku“. Toľko Danko...

Bieloruský diktátor je pri moci od roku 1994 a v zmanipulovanom referende si presadil neobmedzené kandidovanie za prezidenta. Česi a Slováci po skúsenostiach z rokov 1968 a 1989 by mali aktívnejšie pristúpiť v podpore bieloruskej opozície a urobiť gesto, ktoré by jednoznačne ukázalo, že videnie Slovenskej republiky „bieloruského sveta“ je iné a odlišné od toho, ktoré tak jasne videl bývalý predseda Slovenskej národnej rady a predseda Slovenskej národnej strany Danko.  

Pekným príkladom (okrem pridania sa k žiadosti krajín EU o opakovanie volieb za účasti medzinárodných pozorovateľov), ktorý by mal určite celosvetový ohlas a pomohlo aj samotnej Bieloruskej opozícii, by mohlo byť aj symbolické pozvanie líderky opozície Sviatlany Cichanovskej na tohtoročné oslavy SNP v Banskej Bystrici, ktorým by sme vyslali do sveta signál, koho považujeme v týchto pre Bielorusov ťažkých časoch za legitímneho predstaviteľa Bieloruska. Bielorusi potrebujú aj našu podporu...

Občianska iniciatíva STOP zelená - udržateľnosť, príroda, ľudia, život, Slovensko...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.

Dobré ráno

Dobré ráno: Zvoliť generálneho prokurátora je len prvý krok

Vypočutia trvali 36 hodín, voľba mala byť už v tieto dni.


Už ste čítali?