reklama

Koľko štátnych zamestnancov má podľa analýzy MF vedľajšie príjmy? V akej výške?

Jeden z rozšírených mýtov je, že u niektorých povolaní (napríklad učitelia) si zamestnanci k oficiálnemu platu musia privyrábať bokom. Podobne sa traduje, že mnohí lekári stíhajú okrem oficiálneho úväzku ešte niekoľko vedľajších.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Je to teda pravda alebo nie?

Pre verejný sektor pracuje pätina všetkých pracujúcich v hospodárstve, vrátane samospráv to je 416 tisíc zamestnancov. Tretina z nich pracuje v školstve, desatina v zdravotníctve. Ministerstvo financií spracovala v marci 2020 správu pod názvom: „Revízia výdavkov zamestnanosti a odmeňovania vo verejnej správe.“ V rámci podporných materiálov k tejto veľkej analýze spracoval Útvar hodnoty za peniaze pri Ministerstve financií aj analýzu pod názvom: Vedľajšie príjmy zamestnancov štátnych a súkromných organizácií. Príspevok je spracovaný výňatkami z tohto dokumentu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Útvar zvolil jednoduchú metodiku a to analýzu oficiálnych príjmov a údaje o vymeriavacích základoch v Sociálnej poisťovni za rok 2018. Tieto údaje priradili podľa príjmu k jednotlivým zamestnávateľom a druhom práce (prac. pomer / dohoda). Následne boli spárované s údajmi z daňových priznaní. Analýza neobsahuje údaje o ozbrojených zložkách (policajti, vojaci), ktorý majú vlastný odvodový systém.

Vedeli ste, že takmer polovica lekárov či učiteľov má vedľajší príjem?

Ako hlavný zamestnávateľ je definovaný ten, u ktorého má zamestnanec zamestnanecký pomer (nie dohodu) a od ktorého dostal každý mesiac viac ako polovicu príjmu. Vedľajšie príjmy boli rozdelené do troch hlavných kategórií – dohoda u vlastného hlavného zamestnávateľa, akýkoľvek pracovný pomer (dohoda či zamestnanecký pomer) u iného zamestnávateľa a ostatné (čisté príjmy z podnikania, kapitálu, prenájmu,...). Tak napríklad 34% lekárov ma vedľajší príjem zo závislej činnosti pre iného zamestnávateľa, u učiteľov na prvom stupni, SŠ a MŠ je to 28%. Pri štátnych úradoch je to 10%.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri učiteľoch MŠ, ZŠ, SŠ má vedľajší príjem výšku 6% z celkového príjmu, v štátnych úradoch 9%, pri lekároch je táto výška 13%.

Aké boli hlavné zistenia tejto analýzy?

  • Zamestnanci štátu majú vedľajšie príjmy častejšie než tí v súkromnom sektore (21 % vs. 9 %)

  • Determinantom je skôr odvetvie ako vlastníctvo. Viac bočných príjmov je v odvetviach školstva, umenia, zdravotníctva.

  • ​Podiel z vedľajších príjmov tvorí v priemere 10 % celkového príjmu jednotlivca

  • Vedľajšia práca častejšia u ľudí s VŠ vzdelaním, s vyšším príjmom. Najčastejšie ľudia pracujú v tom istom odvetví, z ktorého majú hlavný príjem, prípadne v školstve alebo verejnej správe.

  • Rozdiel v miere vedľajších príjmov medzi štátom a súkromným sektorom je v doprave, IT a vo vedeckých / odborných činnostiach.

  • Zamestnanci úradov samospráv majú vedľajší príjem častejšie ako zamestnanci štátnych úradov

Ostatné zistenia sú podrobne rozpísané v samotnej správe a v prezentácii Útvar hodnoty za peniaze pri Ministerstve financií . 

Zdroj, podklady a autor grafov: MF SR:Vedľajšie príjmy zamestnancov štátnych a súkromných organizáciía prezentácia Útvaru hodnoty za peniaze Ministerstvo financií Slovenskej republiky k predmetnej téme

Občianska iniciatíva STOP zelená - udržateľnosť, príroda, ľudia, život, Slovensko...

Martin Greguš

Martin Greguš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  62
  •  | 
  • Páči sa:  484x

Som predseda občianskej iniciatívy STOP Zelená - www.stopzelena.sk - ktorá sa snaží vyvíjať osvetovú činnosť v oblasti ochrany životného prostredia, znižovať odpad v podobe „ľudských stôp“ zanechaných vo voľnej prírode, ale aj v mestách, a tak vytvárať priaznivejšie životné prostredie pre budúce generácie v súlade s princípom trvalo udržateľného rozvoja Slovenska a zakladajúci člen občianskej platformy Team Bratislava, ktorú založili bratislavskí členovia a sympatizanti občianskej iniciatívy. Pri príležitosti dňa ZEME sme spustili spravodajský portál ZELENESPRÁVY na www.ZELENESPRAVY.sk. Okrem sme.sk čítam a aktívne podporujem www.ISOCERTIFIKAT.sk portál o ISO certifikácii, www.NOVOSTAVBA.sk - spravodajstvo zo slovenského stavebníctva, spravodajstvo z Bratislavy na www.bratislavskespravy.sk a spravodajský portál www.ISLOVAK.sk Zoznam autorových rubrík:  BratislavaOchrana životného prostrediaŠtátne orgány a samosprávaStrategické plány a manažmentPolitika, komentáre a postrehyStavebníctvo a dopravaZdravotníctvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu