Pokiaľ má byť plán rozvoja nájomného bývania na Slovensku úspešný, musí štát prijať niekoľko zásadných zmien Odpoveď na blog Martina Borguľu: Štátne nájomné byty – dnes ešte dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.
Nie je to len o zákonoch o verejnom obstarávaní a stavebnom zákone...i keď zmeny v nich sú samozrejme kľúčové. Pokiaľ má byť plán rozvoja nájomného bývania na Slovensku úspešný, musí štát prijať niekoľko zásadných zmien:
- stanovenie pevného finančného objemu určeného na podporu výstavby nájomných bytov v štátnom rozpočte SR. Zvýšenie a ustálenie dotácie na rozvoj bývania poskytované MDV SR (zákon 443/2010 Z.ź.) na 40 000 000 EUR, ktorá bola znížená v rozpočte na rok 2020 na 20 miliónov EUR (pri želanom počte 6000 bytov/rok - je potrebných min. 90 miliónov EUR, v minulosti sa pri podpore 40 miliónov EUR stavalo cca 2000 nájomných bytov ročne),
- metodická pomoc pre samosprávy,
- zmena stavebného zákona - zjednodušenie vydávanie stavebných povolení a skrátenie dĺžky konania pri stavebnom konaní ("fikcia súhlasu štátneho úradu"),
- motivovanie miest k väčšej angažovanosti v procese obstarávania nájomných bytov,
- motivovanie veľkých zamestnávateľov (zdravotníctvo, školstvo atď) k výstavbe "Podnikových zamestnaneckých bytov",
- podpora pilotného projektu pre správcovstvo nájomných bytových domov,
- využívať databázu nevyužitých a prebytočných nehnuteľností vo vlastníctve štátu a samosprávy na rýchlu prestavbu na nájomné bývanie (príklad: Stredná odborná škola pre žiakov so sluchovým postihnutím internátna Kremnica organizovala v septembri predaj svojho prebytočného majetku - bytového domu z 24 bytmi v Kremnici, na ul. Ľ.Štúra 682/13 za vyvolávaciu cenu 525 600 EUR, súťaž bola zastavená rozhodnutím Ministerstva financí po zverejnení, že do súťaže prišli 3 ponuky, ktoré splnili súťažné kritéria, pretože sa jedná o bytový dom pričom v súlade s § 29 ods. 5 štátu v spojení s § 17 ods. 3 zákona NR SR Č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon o vlastníctve bytov") môžu správcovia majetku štátu previesť vlastníctvo domu alebo jeho časti len do vlastníctva obce, obchodnej spoločnosti s účasťou štátu alebo obce alebo s účasťou právneho nástupcu Fondu národného majetku Slovenskej republiky, resp. previesť jeho správu inému správcovi, vrátane Slovenského pozemkového fondu.)

- zmeniť proces verejného obstarávania,
- znížiť ekonomickú a časovú záťaž spojenú so zabezpečením financovania investičného zámeru - vytvorenie vzorových katalógov a projektov nájomných domov,
- špeciálna finančná pomoc územiu zaťaženému významnou investíciou (strategické investičné aktivity regionálneho významu) a podpora výstavby technickej infraštruktúry v oblastiach so strategickou priemyselnou zónou.
Za akých podmienok by teda Boris Kolár dokázal splniť svoj predvolebný sľub?
No a na záver je potrebné mediálne osvetové pôsobenie pri popularizácii nájomného bývania
- Na Slovensku pretrváva z historických dôvodov preferencia vlastného bývania. S nájomným bývaním, ktoré je označované ako sociálne bývanie, sa často nesprávne spája predstava bývania pre najzraniteľnejšie a tým často aj najproblémovejšie skupiny obyvateľov. Preto je potrebné korektne a dlhodobo verejnosť informovať o podporených projektoch a o skutočných cieľových skupinách.
- V tejto súvislosti zvážiť aj zmenu terminológie – namiesto „sociálne bývanie“ zaviesť pojem „podporované bývanie“ a na miesto pojmu „nižší štandard“ začať používať pojem „základný štandard“ (obdobne pri "Ubytovacích domoch a bunkách" zmeniť na "Podnikové domy a byty"). Uvedené terminologické zmeny by mohli prispieť k populárnosti nájomného bývania a zvýšeniu záujmu o tento typ bývania.
- modifikovať definíciu sociálneho bývania a rozdeliť na:
- sociálne bývanie určené pre marginalizované a znevýhodnené skupiny obyvateľstva s dodržaním určeného štandardu bytu, limitu obstarávacej ceny, podlahovej plochy bytu a príjmu, s uplatnením cenovej regulácie nájomného,
- nájomné bývanie určené pre ekonomicky aktívnu skupinu obyvateľstva, ktorého cieľom bude podpora pracovnej mobility (zamestnanecké byty, podnikové byty,...)
STOP - zelená - udržateľnosť, príroda, ľudia, život ... Slovensko...-
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok