Akčný plán nájomného bývania: za akých podmienok by dokázal Kolár plniť svoj sľub?

Autor: Martin Greguš | 19.10.2020 o 0:33 | (upravené 19.10.2020 o 11:04) Karma článku: 7,55 | Prečítané:  626x

Pokiaľ má byť plán rozvoja nájomného bývania na Slovensku úspešný, musí štát prijať niekoľko zásadných zmien Odpoveď na blog Martina BorguľuŠtátne nájomné byty – dnes ešte dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.

Nie je to len o zákonoch o verejnom obstarávaní a stavebnom zákone...i keď zmeny v nich sú samozrejme kľúčové. Pokiaľ má byť plán rozvoja nájomného bývania na Slovensku úspešný, musí štát prijať niekoľko zásadných zmien:

 • stanovenie pevného finančného objemu určeného na podporu výstavby nájomných bytov v štátnom rozpočte SR. Zvýšenie a ustálenie dotácie na rozvoj bývania poskytované MDV SR (zákon 443/2010 Z.ź.) na 40 000 000 EUR, ktorá bola znížená v rozpočte na rok 2020 na 20 miliónov EUR (pri želanom počte 6000 bytov/rok - je potrebných min. 90 miliónov EUR, v minulosti sa pri podpore 40 miliónov EUR stavalo cca 2000 nájomných bytov ročne),
 • metodická pomoc pre samosprávy,
 • zmena stavebného zákona - zjednodušenie vydávanie stavebných povolení a skrátenie dĺžky konania pri stavebnom konaní ("fikcia súhlasu štátneho úradu"),
 • motivovanie miest k väčšej angažovanosti v procese obstarávania nájomných bytov,
 • motivovanie veľkých zamestnávateľov (zdravotníctvo, školstvo atď) k výstavbe "Podnikových zamestnaneckých bytov",
 • podpora pilotného projektu pre správcovstvo nájomných  bytových domov,
 • využívať databázu nevyužitých a prebytočných nehnuteľností vo vlastníctve štátu a samosprávy na rýchlu prestavbu na nájomné bývanie (príklad: Stredná odborná škola pre žiakov so sluchovým postihnutím internátna Kremnica organizovala v septembri predaj svojho prebytočného majetku - bytového domu z 24 bytmi v Kremnici, na ul. Ľ.Štúra 682/13 za vyvolávaciu cenu 525 600 EUR, súťaž bola zastavená rozhodnutím Ministerstva financí po zverejnení, že do súťaže prišli 3 ponuky, ktoré splnili súťažné kritéria, pretože sa jedná o bytový dom pričom v súlade s § 29 ods. 5 štátu v spojení s § 17 ods. 3 zákona NR SR Č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon o vlastníctve bytov") môžu správcovia majetku štátu previesť vlastníctvo domu alebo jeho časti len do vlastníctva obce, obchodnej spoločnosti s účasťou štátu alebo obce alebo s účasťou právneho nástupcu Fondu národného majetku Slovenskej republiky, resp. previesť jeho správu inému správcovi, vrátane Slovenského pozemkového fondu.)
 • zmeniť proces verejného obstarávania,
 • znížiť ekonomickú a časovú záťaž spojenú so zabezpečením financovania investičného zámeru - vytvorenie vzorových katalógov a projektov nájomných domov,
 • špeciálna finančná pomoc územiu zaťaženému významnou investíciou (strategické investičné aktivity regionálneho významu) a podpora výstavby technickej infraštruktúry v oblastiach so strategickou priemyselnou zónou.

Za akých podmienok by teda Boris Kolár dokázal splniť svoj predvolebný sľub?

No a na záver je potrebné mediálne osvetové pôsobenie pri popularizácii nájomného bývania

 • Na Slovensku pretrváva z historických dôvodov preferencia vlastného bývania. S nájomným bývaním, ktoré je označované ako sociálne bývanie, sa často nesprávne spája predstava bývania pre najzraniteľnejšie a tým často aj najproblémovejšie skupiny obyvateľov. Preto je potrebné korektne a dlhodobo verejnosť informovať o podporených projektoch a o skutočných cieľových skupinách.
 • V tejto súvislosti zvážiť aj zmenu terminológie – namiesto „sociálne bývanie“ zaviesť pojem „podporované bývanie“ a na miesto pojmu „nižší štandard“ začať používať  pojem  „základný  štandard“ (obdobne pri "Ubytovacích domoch a bunkách" zmeniť na "Podnikové domy a byty").  Uvedené  terminologické  zmeny  by  mohli  prispieť  k populárnosti nájomného bývania a zvýšeniu záujmu o tento typ bývania.
 • modifikovať definíciu sociálneho bývania a rozdeliť na:
  • sociálne bývanie určené pre marginalizované a znevýhodnené skupiny obyvateľstva s dodržaním určeného štandardu bytu, limitu obstarávacej ceny, podlahovej plochy bytu a príjmu, s uplatnením cenovej regulácie nájomného,
  • nájomné bývanie určené pre ekonomicky aktívnu skupinu obyvateľstva, ktorého cieľom bude podpora pracovnej mobility (zamestnanecké byty, podnikové byty,...)

STOP - zelená - udržateľnosť, príroda, ľudia, život ... Slovensko...-  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lipšic: Zatýkanie ľudí nie je divadlo, nemožno čakať, že polícia zasiahne každý týždeň

Spochybňovanie spolupracujúcich obvinených považuje za cielené.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Koalícia nám povie, či chce spravodlivosť, alebo pomstu

Lipšic ako prokurátor stále nie je dobrý nápad.


Už ste čítali?