reklama

Premiér Matovič vs Občan Greguš. Igor, hovorím ti NIE

V Bojnickej nemocnici majú jasný názor na plošné testovanie. „Rozhodnutia vykazujú známky autorov, ktorí neboli v teréne aspoň dve desaťročia“, tvrdí primár pľúcneho Mudr. Kubík.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

„Kapacity máme na hranici už teraz. Dôjdeme k bodu, že budeme musieť rozhodovať, komu sa ešte medicínsky venovať a komu nie“, tvrdí riaditeľ nemocnice Vladimír Vido. „Ešte som to nezažil, ale obávam sa, že to príde. A to budú najhoršie dni môjho medicínskeho života“, tvrdí dlhoročný primár pľúcneho oddelenia a dnes muž číslo jeden v bojnickej nemocnici v boji s covidom Jozef Kubík. Myslím, že toto sú jednoznačné vyjadrenia odborníkom, ktorým môžeme dôverovať o zložitosti súčasnej situácie, ktorá sa tak skoro neskončí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Plošné testovanie

Pri normálnej komunikácii vlády s ľuďmi by bolo možno všetko v pohode a nápad z plošným testovaním ( v prípade, že zachytí veľa nakazených by mohlo byť úspešné), by nevyvolal toľko vášní aj napriek všetkým očakávaním sprievodným problémov, ktoré sa dajú očakávať pri takejto mega operácii. Ešteže vojakom sa to dá dať rozkazom. 

Ľudia nemajú dostatok informácií a tak ľahko podliehajú dezinformáciám. Prečo? Lebo sa boja aj COVIDU zároveň aj o svoju existenciu. V tejto situácii skutočne netreba robiť denno-denný nátlak, netreba sa ľuďom vyhrážať, naopak treba vedieť správne a včas komunikovať.

Komunikácia Igora Matoviča a ministra zdravotníctva Krajčího za posledný mesiac:

14.9. Premiér na svoj facebook napísal: "Nevesty, chcem vám pomôcť, ale priznávam, že neviem ako presne....Podľa návrhu Pandemickej komisie môže byť od 1. októbra na svadbe maximálne 30 ľudí, lebo svadby považujú za mimoriadne riziko pre šírenie vírusu."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

16.9. "NEVESTY, DOBRE BUDE, dnes na vládu idem so zaujímavým návrhom, ktorý zásadným spôsobom zmení strašidlo 30 hostí na hostine života. Držte palce". Následne bolo schválené, že na svadbách bude môcť byť maximálne 100 hostí, svadobčania budú musieť nosiť stále rúška, vrátane tancovania.

30.9. „Verím, že v priebehu troch týždňov sa nám tá krivka (s rastúcim počtom nakazených, pozn.) zlomí a budeme sa vyvíjať úplne inak, než je to teraz. A tým pádom by Dušičky nemuseli zasiahnuť žiadne mimoriadne opatrenia. To je moja túžba a verím, že to spoločne dokážeme zvrátiť,"

8.10. Matovič: „V Česku je výrazne horšia ako u nás a je na stole otázka, či by sa režim nemal sprísniť. Ja si myslím, že hej.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

10.10. Ak budú ľudia cestovať na Dušičky, bude to podľa premiéra Matoviča obrovské riziko. „Určite nám to zosnulí odpustia, ak si to o pár týždňov odložíme,“ povedal v TA3. „Zníženie mobility je jeden z dôležitých faktorov ktorý nám znižuje reprodukčnú schopnosť tohto vírusu. Toto opatrenie bude tiež prediskutovávané, možno ešte ani nie dnes. Chceme sa k tomuto stretnúť aj s Konferenciou biskupov Slovenska. To, čo pán premiér povedal, je pravda a myslíme si, že tie najbližšie Dušičky by určite nemali byť takými štandardnými Dušičkami, a my musíme myslieť na to, že nie je zodpovedné sa stretávať, a to je jedno z opatrení, ktoré teraz rozoberáme, či je dobré aby sa ľudia vôbec stretávali – a v akom počte,“ doplnil ho Krajčí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

11.10. Matovič avizuje, že sa plánuje stretnúť aj so zástupcami KBS, aby s nimi prediskutoval obdobie Dušičiek. „Môj cieľ je, aby sme to odložili do času, keď bude priaznivejšia pandemická situácia a cestovanie nebude spôsobovať potenciálne riziko,“ povedal predseda vlády. Ľudí vyzval, aby v týchto dňoch a týždňoch boli opatrní pri stretávaniach sa a neohrozovali starších, chorých či inú rizikovú skupinu obyvateľov. Ľudí vyzval na zodpovednosť, inak podľa neho môžu všetky opatrenia „zahodiť do koša“.

15.10. „Vývoj na Slovensku “kráča” 14 dní za Českom“ napísal na facebooku

17.10. „Nastal čas, aby som sa priznal - áno posledné tri týždne sme potichu chystali najväčšiu logistickú operáciu, celoplošné pretestovanie obyvateľstva. Nie len raz, ale dva víkendy po sebe,“ vyhlásil premiér „My potrebujeme dosiahnuť, aby prišlo 95 percent ľudí, možno 90 percent ľudí z tých, ktorí prísť majú, lebo vtedy to zaberie," dodal premiér.

18.10. „Osobne si myslím, že by to malo byť dobrovoľné, ale ten kto sa nezúčastní, jednoducho nebude mať nejaké výhody, ktoré bude štát poskytovať v budúcom roku,“ povedal Matovič. Tí, čo nepôjdu na testovanie, „budú mať nejakú základnú starostlivosť, špecialitky si budú, napríklad, priplácať – ale hovorím to ako návrh„ povedal v diskusnej relácii Na telo.

20.10. „Bude to s veľmi veľkou pravdepodobnosťou dobrovoľné. Ten, kto sa nepreukáže testom, či už týmto, alebo PCR testom, alebo že si zaplatí súkromný test, bude desať dní v karanténe,“ povedal premiér. Každý testovaný dostane potvrdenie. Ak ho nebude mať, môže sa pristúpiť ku priestupkovému konaniu,“ dodal premiér. Znamená to zákaz vychádzania pre ľudí, ktorí sa nevedia preukázať testom. Povinnosť mať test alebo nechodiť von by mala platiť od pondelka 2. novembra.

Od „dušičkového“ obmedzenia pohybu po najväčšiu „logistickú“ operáciu v dejinách

Čo sa takého významného zmenilo za jeden mesiac, keď skraja mesiaca vláda chcela totálne obmedziť pohyb na dušičky a na konci mesiaca pripravujeme najväčšiu logistickú operáciu v dejinách?

Na začiatku chcem jednoznačne povedať, že súhlasím čo najširším testovaním. Testovaním, ktoré má zmysel, je realizovateľné a akceptovateľné pre väčšinu obyvateľov. Som ZA plošné testovanie, ale treba ľuďom povedať argumenty za a aj riziká, ak ich nepríde dostatočné množstvo. 

Igor, tvojou rétorikou však musím jedným dychom dodať:

Napriek tomu že som za čo najširšie testovanie, musím ti POVEDAŤ v tejto chvíli na tvoju komunikáciu k nemu: NIE

A budem dúfať, že v zostávajúcom čase ma presvedčíš na ÁNO. 

Prečo v tejto chvíli NIE?

V prvom rade odmietam počúvať vyhrážky premiéra mojej krajiny voči obyčajným ľuďom. Ničím sa neprevinili, nič zlé nespravili. Sú len zmätený z neustále meniacich sa informácii, pravidiel a nariadení a žiaľ niekedy aj z tvojich úst. 

Zatiaľ som vždy dodržal to, čo bolo nariadené. Som hrdý občan Slovenska a snažím sa priložiť svoj diel práce na oltár vlasti. Zásadne však odmietam, aby ako naznačuješ (výroky z 18.10.), že nejaká zdravotná starostlivosť by mala byť za poplatok, keď nepôjdem na testovanie, aby som bol takto označený ako druhoradý občan Slovenska.

  •  Riešenie a otázky: Ďakujem, že si prišiel už so zmysluplnejšou alternatívou pre tých, ktorí z nejakých dôvodov odmietajú testovanie (napr. len z obyčajného pocitu možného ohrozenia zo zgrupovania sa veľkého množstva ľudí na jednom mieste), ďakujem za možnosť domácej dobrovoľnej karantény.

Tvrdíš, že sme 14 dní za Českou republikou. Tvrdil si to 15.10. Keď to vieš a všetky čísla k tomu nasvedčujú, aké nápravné opatrenia si urobil alebo robíš?

  • nevidím, že by si preventívne začal stavať „poľnú“ nemocnicu, ktorú, ak si berieme príklad z Čiech, budeme potrebovať, alebo že by si prenajal halu výstaviska Incheby a tam začal vo veľkom budovať novú kapacitu lôžok (upozorňujem na to vopred, aby pri našom manažmente sme ju nezačali budovať až vtedy, keď bude zase „horieť“),

  • nevidím, že by sme preventívne dokupovali nové pľúcne ventilácie, 

  • nevidím, že by vláda preventívne schválila také prísne opatrenia v niektorých oblastiach, ako v Českej republike s cieľom získať tak potrebný čas - prešlo od tvojho blogu už 7 dní a žiadne opatrenie z tých, ktoré sú prísnejšie a platné v Čechách sme neimplementovali, 

  • nevidím, že by zdravotníci mali vyplatené odmeny za prvú vlnu – a to je už teda riadne trápne,

  • nevidím, že by bolo v meste viac policajtov, ktorý kontrolujú nedodržiavanie doteraz prijatých nariadení – napr. len to obyčajné nosenie rúška, zato vidím ako tvoj minister sa ospravedlňuje chuligánom (česť slušným ľudom), ktorý pravidlá nedodržujú. 

  • nevidím legislatívnu iniciatívu, ktorá by súvisela s ne/dodržiavaním opatrení – napr. zvýšenie pokút na 10 000 EUR za nedodržanie karantény pre pozitívne testovaných alebo čakajúcich na test na základe dohľadania kontaktov s nakazenými, 

  • nevidím, že by sme mali prijaté preventívne opatrenia na hraniciach – testovanie pendlerov,

  • nevidím, že by vláda nejako intenzívnejšie bojovala proti dezinformáciám a pravidelne, systematicky vyvracala „hoaxy“ v tejto oblasti,

  • nevidím, že by sme pridali zdravotníkom na platoch, aby toto povolanie bolo atraktívnejšie,

  • nevidím aktívny nábor lekárov a sestier napr. z Ukrajiny alebo Srbska, ktorý mohol bežať od júna vo forme reklám v ich lokálnych médiách – napr. Česká republika už má dva roky projekt „UKRAJINA“ – nábor zdravotníckeho personálu z Ukrajiny. Pre zaujímavosť v roku 2019 v pražskej nemocnici MOTOL pracovalo až 448 Slovákov a 45 Ukrajincov.

  • nevidím, že by sa viedli rokovania s Rakúskom alebo Nemeckom o tom, či nám a ako pomôžu (koľko ľudí môže byť i nich hospitalizovaných) v prípade, že naše kapacity nebudú stíhať.

Chcem ísť na testovanie, ale najprv ma prosím presvedči, že to má zmysel a výsledok nakoniec nebude aj tak totálny (oddialený a dlhší) lockdown (s ešte väčšími problémami v zdravotníctve a v ekonomike) a zároveň je spôsob testovania pre mňa bezpečný.

  •  Riešenie a otázky: Rob testy v exteriéri ( pred budovami škôl, na ihriskách atď.) ako pri plošných testovaniach v Číne - netlač ma do interiéru medzi cudzích ľudí o ktorých nič neviem. Mám z toho obavu. 

Obrázok blogu
(zdroj: Ministerstvo obrany - https://www.mosr.sk/48226-sk/informacie-k-celoplosnemu-testovaniu-na-covid-19/)

Komunikácia je nezvládnutá a to nielen smerom k verejnosti, ale aj k odborným zložkám, k nemocniciam, zdravotníkom, hygienikom. To, že máme málo hygienikov na dohľadávanie kontaktov, sme vedeli už v apríli. 

  • Riešenie: Vymeň svojho ministra zdravotníctva, zdravotníctvo potrebuje v tejto situácii nový impulz. Nie ministra, ktorý nebol schopný za 3 mesiace vyplatiť prisľúbené odmeny pre pracovníkov v jeho rezorte. Bez vzájomnej dôvery zdravotníci - vedenie rezortu v takejto krízovej situácii nemôže rezort fungovať. Konečne začni komunikovať ako premiér krajiny, dodržuj zásady štábnej kultúry. Už nie si v opozícii a to čo ti pomohlo vyhrať voľby je diametrálne odlišné od toho, čo sa od premiéra krajiny očakáva. Si premiér celej krajiny a volila ťa väčšina ľudí. 

Tak a teraz sa vrátim k štábnej kultúre:

Pán premiér, nemeňte názor každý druhý týždeň. Dodržujte aj sám pravidlá, ktoré Vaša vláda schvaľuje.

Nevyhrážajte sa za iný názor ako máte VY. Môj otec, proti takým ako VY - síce za iných okolností - aktívne protestoval v 68 aj 89. Tiež to boli "vojnové stavy". Tak ako dnes.

Všetci príčetní si uvedomujú katastrofu do ktorej sa rútime (že stav nakazených katastroficky rastie a odráža stav pred 7 až 14 dní). Nezvládnutie krízového manažmentu zdravotného systému v čase pandémie viedlo vo všetkých krajinách či ich častiach skôr či neskôr k totálnemu lockdownu. Všetci príčetní chápu, že musia byť opatrní a zodpovední. Všetci príčetní sa boja toho, čo nás na Slovensku čaká. Všetci príčetní sa radi dajú otestovať, keď ich uznávané autority presvedčia, že je to pre nich a ich blízkych bezpečné a krajina z toho bude mať osoh. 

Otvorene treba povedať, že najbližšie mesiace minimálne do budúceho septembra (pokiaľ sa plošné očkovanie rozbehne cez leto 2021 a bude úspešné) budú popretkávané čiastočnými alebo celkovými lockdownami, striedaným následným uvoľnovaním opatrení, následným zhoršením situácie a opakovaným čiastkovým alebo celkovým lockdownom. Bolo by fér to povedať otvorene. A uznávam Vám, že stojíte pred najťažším obdobím slovenských dejín. Nikto z príčetných obyvateľov nechce zbytočné obete na ľudských životoch a chce ochrániť seba a svoje okolie pred ochorením. Každý príčetný občan pochopil, že bez zodpovedného správania a rešpektovania nariadení sa nám to nepodarí zastaviť.

Ľudia musia pochopiť, že v tejto chvíli spoločnosť nemá iný účinný liek, len cieľ ochrániť ľudské životy za čo najmenšej straty osobnej slobody a dopadu na ekonomiku. Toto by bolo fér, aby ste to hovorili otvorene a neustále dokola. Rád by som sa v tejto otázke mýlil, ale asi inak si koniec tohto roka a prvý polrok budúceho roka neviem teraz predstaviť. Nastal čas odriekania a obety. 

Na druhej strane sa od členov exekutívy právom očakáva, nekonečné presvedčanie tých, ktorí zatiaľ nepochopili vážnosť situácie. Vysvetľovanie, nie hejtovanie. Vysvetľovanie, nie zosmiešňovanie (neustále omieľanie slovného spojenia "chripôčky", myslím, každému príčetnému už ide na nervy a vedie len ďalšej a ďalšej vlne hejtu, ktorá nikde nevedie). Pokiaľ ešte stále niekto neverí, že COVID je tu a je to vážne, tak vy ako exekutíva v spolupráci s RTVS a rozhlasom zaraďte 2 hodinové reportáže v prime time z našich nemocníc a choďte od jednej k druhej, aby si každý uvedomil, čo to je a aké je to vážne. Chybu nehľadajte permanentne v národe, ktorému vládnete. 

Nemôžete sa ako premiér vysmievať sa, vyhrážať sa, alebo nadávať občanom. Vzájomný rešpekt sa nedá budovať na takomto princípe. Vysvetľovať, slušne požiadať a spolupracovať. Ľudia musia vidieť, že keď niečo žiadate, tak to dáva zmysel, že za tým nemusia hľadať niečo iné (viď nákup testov a konšpirácie okolo jeho priebehu).  

Keď nemáte rešpekt a pokoru pred občanmi Slovenska, nečakajte rešpekt a pokoru od občanov Slovenska. A to aj v čase, keď máte v súčasnej dobe „svoju“ väčšinu. Áno, je aj alternatíva, že si ten rešpekt budete vynucovať nasilu. Slovensko si pamätá, žiaľ, už aj takých premiérov. Ale všetci vieme, ako skončili...bolo by veľmi smutné vidieť, ako bojovník za Slovensko a práva jeho občanov - po jednom vládnom období neprekročil v nasledujúcich voľbách 5%-nú hranicu.

Zatiaľ týmto smerom máte pán Premiér našliapnuté...ale pokiaľ sa trochu zmeníte - povedané Vašimi slovami z 30.9.: Verím, že v priebehu sa nám tá krivka (s prepadom preferencii, pozn.) zlomí ...

Martin Greguš

Martin Greguš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  62
  •  | 
  • Páči sa:  484x

Som predseda občianskej iniciatívy STOP Zelená - www.stopzelena.sk - ktorá sa snaží vyvíjať osvetovú činnosť v oblasti ochrany životného prostredia, znižovať odpad v podobe „ľudských stôp“ zanechaných vo voľnej prírode, ale aj v mestách, a tak vytvárať priaznivejšie životné prostredie pre budúce generácie v súlade s princípom trvalo udržateľného rozvoja Slovenska a zakladajúci člen občianskej platformy Team Bratislava, ktorú založili bratislavskí členovia a sympatizanti občianskej iniciatívy. Pri príležitosti dňa ZEME sme spustili spravodajský portál ZELENESPRÁVY na www.ZELENESPRAVY.sk. Okrem sme.sk čítam a aktívne podporujem www.ISOCERTIFIKAT.sk portál o ISO certifikácii, www.NOVOSTAVBA.sk - spravodajstvo zo slovenského stavebníctva, spravodajstvo z Bratislavy na www.bratislavskespravy.sk a spravodajský portál www.ISLOVAK.sk Zoznam autorových rubrík:  BratislavaOchrana životného prostrediaŠtátne orgány a samosprávaStrategické plány a manažmentPolitika, komentáre a postrehyStavebníctvo a dopravaZdravotníctvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu