Jozef Kmeto zomrel v sanitke. Jeho posledná výzva "neveriacim"

Autor: Martin Greguš | 27.10.2020 o 1:38 | (upravené 28.10.2020 o 6:35) Karma článku: 10,32 | Prečítané:  50194x

V pondelok podľahol covidu-19 slovenský bloger Jozef Kmeťo. Niekoľko hodín pred svojou smrťou nakrútil video, v ktorom pred chorobou varuje a všetkých vyzýva na nosenie rúšok. Video nie je vhodné pre slabé povahy a maloletých. 

Štyridsaťsedemročný bloger  zomrel podľa manželky v sanitke pri prevoze do nemocnice. Na svojom facebookovom profile vydal krátko pred cestou do nemocnice video

"Nikdy sa nenechajte ovplyvňovať ľuďmi, ktorí neveria na koronavírus" - jedny z posledných slov Kmeťa.

R.I.P.

Čo dodať?

V pondelok 13.mája 1940 bol Winston Churchill na svojom prvom zasadnutí Dolnej snemovne v pozícii britského premiéra a dostalo sa mu vzhľadom na vtedajšiu vypätú politickú a svetovú situáciu veľmi vlažného prijatia od zhromaždenia. Churchill potom urobil krátke vyhlásenie, ktoré sa stalo jednou z najlepších politických výziev, aké kedy boli vyslovené. V prejave použil aj už legendárnu vetu: "I have nothing to offer but blood, toil, tears and sweat..." (Nemám čo ponúknuť, iba krv, drinu, slzy a pot...)“

We have before us an ordeal of the most grievous kind. We have before us many, many long months of struggle and of suffering. You ask, what is our policy? I will say: It is to wage war, by sea, land and air, with all our might and with all the strength that God can give us; to wage war against a monstrous tyranny, never surpassed in the dark and lamentable catalogue of human crime. That is our policy. You ask, what is our aim? I can answer in one word: victory; victory at all costs, victory in spite of all terror, victory, however long and hard the road may be; for without victory, there is no survival...I feel sure that our cause will not be suffered to fail among men. At this time I feel entitled to claim the aid of all, and I say, "Come then, let us go forward together with our united strength."

Máme pred sebou krušné chvíle najťažšieho druhu. Máme pred sebou veľa, veľa dlhých mesiacov bojov a utrpenia. Pýtate sa, aké sú naše pravidlá? Poviem: Je to vojna, po mori, po zemi i vo vzduchu, z celej sily a zo všetkej sily, ktorú nám Boh môže dať; viesť vojnu proti obludnej tyranii, nikdy neprekonanej v temnom a žalostnom katalógu ľudského zločinu. To je naša politika. Pýtate sa, aký je náš cieľ? Môžem odpovedať jedným slovom: víťazstvo; víťazstvo za každú cenu, víťazstvo napriek všetkému teroru, víťazstvo, nech už je cesta akákoľvek dlhá a tvrdá; lebo bez víťazstva niet prežitia... Som si istý, že naša vec nebude mať za následok zlyhanie medzi ľuďmi. V tejto chvíli cítim nárok požiadať o pomoc všetkých a hovorím: „Poďme teda, poďme spolu s našou spoločnou silou vpred.“

História sa opakuje...

Covid je tu. Pýtate sa, aké sú naše pravidlá? Poviem: Je to vojna, z celej sily a zo všetkej sily, ktorú nám Boh môže dať; viesť vojnu proti neviditeľnému nepriateľovi. Niet účinnej zbrane v súčasnej dobe. Otvorene treba povedať, že najbližšie mesiace (pokiaľ sa rozbehne plošné očkovanie a bude úspešné, resp. sa nájde účinný liek) budú popretkávané čiastočnými alebo celkovými lockdownami, striedaným následným uvoľnovaním opatrení, následným pravdepodobným zhoršením situácie a opakovaným čiastkovým alebo celkovým lockdownom. Dávkované "salámovou metódou".

Je to najpravdepodobnejší scenár nasledovných mesiacov. Opatrenia nie sú vládne. Opatrenia nie sú opozičné. Bagatelizovať problém s pandémiou nech ste na akejkoľvek "strane barikády" nie je správne. Opatrenia sú proste potrebné.

Nikto z príčetných obyvateľov nechce zbytočné obete na ľudských životoch a chce ochrániť seba a svoje okolie pred ochorením. Každý príčetný občan pochopil, že bez zodpovedného správania a rešpektovania nariadení sa nám to nepodarí zastaviť.  Väčšina ľudí už chápe, že v tejto chvíli spoločnosť nemá iný účinný liek, len cieľ ochrániť ľudské životy za čo najmenšej straty osobnej slobody a dopadu na ekonomiku. Nastal čas odriekania a obety. 

To je naša politika.

Pýtate sa, aký je náš cieľ? Môžem odpovedať jedným slovom: víťazstvo; víťazstvo za každú cenu, víťazstvo napriek všetkému, víťazstvo, nech už je cesta akákoľvek dlhá a tvrdá; lebo bez víťazstva niet prežitia... Som si istý, že naša vec nebude mať za následok zlyhanie medzi ľuďmi.

Ľudia z regiónov Oravy a Bardejova, ktorí sa zúčastnili testovania (bez rozdielu názoru naň a motivácie, kvôli ktorému ju absolvovali) a prekonali všetky problémy s ním súvisiace, ale aj tí, ktorí sa rozhodli nezúčastniť a uprednostniť dobrovoľnú karanténu si zaslúžia úctu. Nasadenie tých, čo testovali bolo inšpiratívne. 

V tejto chvíli cítim už len potrebu požiadať o pomoc všetkých a hovorím: Slováci a Slovenky: „Poďme teda, poďme spolu s našou spoločnou silou vpred.“

Občianska iniciatíva STOP zelená - udržateľnosť, príroda, ľudia, život, Slovensko...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Imidž nie je na nič (píše Ivan Mikloš)

Sledujúc štýl vládnutia premiéra Matoviča sa obávam, že imidžový problém tu s nami ostane.

Polícia zastavila trestné stíhanie vo veci zabitia Violy Macákovej

Polícia v minulom roku viedla v prípade trestné stíhanie pre zabitie.


Už ste čítali?