Aká je aktuálna obsadenosť lôžok? Lockdown na "štrbskom" na slovenský spôsob. Vláda mlčí..

Autor: Martin Greguš | 30.12.2020 o 1:15 | (upravené 30.12.2020 o 7:07) Karma článku: 8,57 | Prečítané:  2362x

Počet hospitalizovaných pacientov v súvislosti s ochorením COVID-19 v nemocniciach stále rastie. Prečo nebol cez vianoce "tvrdý" lockdown? Čo je vlastne sloboda a pravda? Prečo víťazí ukričaných 20% ľudí nad rozumnou väčšinou? 

Kto s politikou preberie zodpovednosť, ak nemocnice nebudú stíhať?

Podľa aktuálnych štatistík zo včerajška je v nemocniciach 2869 pacientov s koronavírusom alebo s podozrením naň, z nich potvrdené ochorenie má 2546 ľudí. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 217 osôb.

Ministerstvo zdravotníctva 16 decembra zriadilo prvú čistú „covid nemocnicu“ v Novom Meste nad Váhom. K dispozícii pre pacientov s koronavírusom je v zdravotníckom zariadení v Novom Meste nad Váhom 60 lôžok. Bude to stačiť? Kedy vláda začne s výstavbou poľnej nemocnice?

Kým deň pred Štedrým dňom bolo v nemocniciach 2571 pacientov s potvrdeným covidom alebo s podozrením naň, teraz je ich 2869. Z nich má nateraz covid potvrdený 2546 pacientov. Každý piaty človek s covidom, ktorý sa lieči v nemocnici, podľa štatistík zomrie. Kým na Štedrý deň počet pacientov v nemocniciach mierne klesol, odvtedy výrazne rastie.  Pribúda aj pacientov vo vážnom stave. Na umelej pľúcnej ventilácii bolo 23. decembra 185 pacientov s covidom. Včera to bolo to už 217 pacientov.

Aký je stav v nemocniciach?

Situácia v nemocniciach si vyžaduje radikálne riešenie, počet hospitalizovaných ľudí  s ochorením COVID-19 kontinuálne rastie. Vláda mlčí a okrem predĺženia núdzového stavu nijako opatrenia nesprísnila.

Ako budú nemocnice zabezpečovať o týždeň, o dva o tri zachovanie poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre pacientov aj s inými diagnózami?

  • non-O2 – lôžka bez centrálneho rozvodu kyslíka
  • O2 – lôžka s centrálnym rozvodom kyslíka (okrem lôžok JIS1, JIS2, JIS3,OAIM)
  • JIS1 – lôžka intenzívnej starostlivosti so základným monitoringom (EKG, manžetové meranie tlaku krvi, pulzný oxymeter) s prívodom kyslíka bez možnosti ventilácie
  • JIS2 – lôžka JIS so základným monitoringom a s pripojením na high flow / CPAP
  • JIS3 – lôžka JIS s možnosťou reprofilizácie na OAIM, s možnosťou pravidelného onitorovania krvných plynov, a možnosťou umelej pľucnej ventilácie
  • OAIM – lôžko anesteziológie a intenzívnej medicíny

Celý prehľad publikovaný Ministerstvom zdravotníctva po krajoch si môžete pozrieť tu

Jediná praktická otázka pri pohľade na rastúce čísla je - prečo nebol vyhlásený tvrdý lockdown počas vianočných sviatkov? To sa bude čakať s lockdownom na január či február, keď bude zdravotníctvo pravdepodobne tak ako hovorí odborná verejnosť pred kolapsom?

Prečo nemohol byť cez vianoce, keď sa automaticky a prirodzene obmedzuje práca, čerpajú sa celozávodné dovolenky, ľudia plus mínus sú doma, väčšina vo svojich uzavretých kruhoch tak prečo zase zvíťazilo tých 20% kričiacich, ktorí vlastnú slobodu dávajú nado všetko a nechápu, že „sloboda každého jednotlivca končí presne tam, kde začína sloboda toho druhého“?

Na tomto výroku Jeana Jacquesa Rousseaua ( niekedy pripisovaný aj anglickému filozofovi Johnovi Locke) je založený celý demokratický systém, v ktorom žijeme¹.

Aby sme si svojou osobnú slobodu mohli dať do súvisu so slobodou ľudí okolo nás, musíme najprv vedieť, čo samotný pojem sloboda znamená. Podľa Ericha Fromma je sloboda dôkazom našej ľudskosti. Podľa neho sa ľudská existencia začína, keď nedostatok organizácie činnosti riadenej inštinktami spôsobí, že prispôsobovanie sa prírode stráca nátlakový charakter a dedične dané mechanizmy už neurčujú spôsob činnosti.

 

Sloboda a ľudská existencia sú od začiatku úzko späté, keďže človek sa stáva človekom oslobodením sa od pudového riadenia svojej činnosti. Z metafyzického hľadiska je sloboda možnosť samostatne rozhodovať o svojom konaní. Človek tak robí na základe svojej vôle, ktorou hľadá dobro či už v predmetoch alebo v konaní. Toto dobro je však subjektívne, čiže hodnotené z individuálneho hľadiska. Následkom toho sa názory na to, čo je dobré u ľudí často rozchádzajú. Je preto dôležité hľadať dobro objektívne, a tým zároveň meniť svoje nazeranie na slobodu, respektíve klásť dobro objektívne nad dobro subjektívne. Samozrejme, že realita je trochu iná a ľudia sa dostávajú do konfliktov, keď každý chce presadiť svoju pravdu, a to čo je pre toho-ktorého človeka individuálne najvýhodnejšie. Aby ľudia mohli žiť jeden vedľa druhého musia dospieť do štádia, keď všetci poznajú objektívnu pravdu a nepresadzujú pravdu subjektívnu.

 

Toto je však ťažko uskutočniteľné z dvoch dôvodov. Prvým z nich je, že človek nikdy nemôže poznať absolútnu objektívnu pravdu, pretože samotný proces jej poznávania je subjektívny, čo pramení z podstaty človeka. Nahliadanie dvoch ľudí na tú istú vec a jej chápanie je vždy rozdielne. Absolútna autenticita vnímania vecí u dvoch ľudí je absolútne vylúčená. Z toho vyplýva, že i u človeka hľadajúceho objektívnu pravdu bude táto čiastočne skreslená subjektívnym vnímaním. Ak by však všetci ľudia hľadali objektívnu pravdu, dospeli by do stavu, kedy by sa ich záujmy natoľko priblížili, že každý by bez väčšieho obmedzenia mohol uplatňovať svoju slobodnú vôľu. Žiaľ nie každý človek túži nájsť objektívnu pravdu a veľmi často sa uspokojí s vlastnou, čiže subjektívnou, pravdou. Mnohí ani nepociťujú potrebu objektívnu pravdu hľadať¹. 

Niektorí politici vyzývajú, aby hlavný hygienik Mikas odstúpil kvôli vyhláške o možnosti hlasovať poslancom v parlamente, ktorí sú COVID pozitívny alebo mali byť v karanténe. Že je to "papališizmus" a podobne. Ak by však mal za niečo odstúpiť je skôr situácia, ktorej v tejto chvíli čelíme. Opatrenia, ktoré vydáva sú aktuálne viditeľne nedostatočné. 

Opatrenia, ktoré sú v súčasnej dobe nazývané ako lockdown, či zákaz vychádzania sú skôr "na smiech". Výnimiek je tak veľa, že ak niekto tomuto hovorí lockdown tak skutočne nevie o čom hovorí. Ako úplný bonbónik znie vyhlásenie starostu Vysokých Tatier Sýkoru k víkendovej situácii na Štrbskom plese.

„Nával ľudí, ktorý tu je, nedokážeme zvládnuť. Prechádzajú sa von, lebo môžu. Každý to má na svojej zodpovednosti. Nikoho nenahováram, aby tam šli,“

obec podľa neho  zabezpečila štyroch policajtov. To je podľa Sýkoru najviac, čo môžu spraviť a dodáva:

 „Napomínajú a kontrolujú ľudí, aby si napríklad dali rúško. Nasadia si ho, a čo ďalej? Veľa toho nezmôžeme, opatrenia sú také, aké sú.“

Milá vláda, krízový štáb - Vaše „deravé“ opatrenia pravdepodobne budú viesť k ďalšiemu nárastu hospitalizovaných v najbližších dňoch. Vaše súčasne "nič nerobenie" s touto situáciou má už teraz významné dopady na zdravotnícku starostlivosť o obyčajných ľudí. V januáry nám budete pravdepodobne zakazovať skutočne vychádzať, aby ste zachránili čo sa dá a to je s pohľadu ekonomiky a potreby práce niektorých odvetví už skutočne totálne nezvládnutie riadenia pandémie koronavírusu v tomto období a je nepochopiteľné, že ste nevyužili na výrazné potlačenie pandémie vianočné sviatky.

Odborná prax má na to výraz: "bad management".  Nakoniec prieskumy verejnej mienky Vám vystavujú predbežne jasné zrkadlo ako túto pandémiu zvládate. 

Nechápem Váš súčasný postoj k riešeniu pandémie. Nechápem Vašu ignoráciu vedeckých autorít. Nechápem Vašu ignoráciu predstaviteľov zdravotníkov. Nechápem Vaše kroky. Nechápem Vašu nemohúcnosť. Vašu neschopnosť dohodnúť sa na potrebných opatreniach a riešenie vecí na poslednú chvíľu.

Zabudli ste a zabúdate na obyčajných ľudí. 

 

Občianska iniciatíva STOP zelená - udržateľnosť, príroda, ľudia, život, Slovensko...

Zdroje: fotografie Viera Marecová - facebook, grafy -UVZ SR, 1 web: referaty.centrum.sk/slovencina-a-cestina/uvahy/9797/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Imidž nie je na nič (píše Ivan Mikloš)

Sledujúc štýl vládnutia premiéra Matoviča sa obávam, že imidžový problém tu s nami ostane.

Polícia zastavila trestné stíhanie vo veci zabitia Violy Macákovej

Polícia v minulom roku viedla v prípade trestné stíhanie pre zabitie.


Už ste čítali?